Klubbmästare

I Östersunds Schacksällskaps klubbmästerskap gick slutsegern och titeln till Simon Ferm! som efter avgörande i sista rond kunde bärga bucklan.

Cameron Fetterplace vs Lennart Burman

Simon segrade på sammantaget 5½ poäng efter att ha tappat poäng i rond 2  och en remi i mötet med Åke Myrberg i rond 6.

Andrapristagare blev Bengt Öberg och tredjepriset togs av Åke Myrberg. Även Cameron Fetterplace och vår ungdomsmästare Axel Sahlin fanns med i segerdiskussionen till näst sista rond men slutsegrare alltså Simon Ferm!.

I klubbens snabb-KM som inleddes under gårdagen har Simon Ferm även där öppnat förtroendeingivande med tre raka vinster liksom Cameron Fetterplace. Klubbens snabbschack-KM spelas med speltiden 10 min + 5 sek/drag och pågår fram till 22 januari.

Närmast på programmet är söndagens allsvenska derbymatch samt en seriematch i juniorserien för fyrmannalag som spelas i lokalen på Samuel Permansgatan.

 

Resultatlistan ÖSS KM 2018

Resultattabell:  ÖSS Snabb-KM